Blog


  • 10 Apr 2016

D3.js - krok po kroku. Wstęp.

Ten i kilka kolejnych postów będzie krótkim wstępem do D3.js. Może on być przydatny dla kogoś, kto nie miał z tym narzędziem wcześniej styczności, a chciałby poznać jego możliwości i napisać własną wizualizację. Bibliotekę najlepiej zademonostrować na przykładzie, dlatego pokaże ją tworząc od A do Z prosty wykres słupkowy jaki będzie finalnie użyty na stronie dsp-meta.

Pierwszy miesiąc Daj Się Poznać

Czas na krótkie podsumowanie pierwszego miesiąca konkursu Daj Się Poznać. Na początek kilka liczb:

Języki programowania - interaktywnie

Dziś na stronie projektu opublikowałem pierwszą wersję nowej wizualizacji - statystyki języków programowania projektów Daj się poznać. Wykres dostępny jest tutaj. Są to dane, o których pisałem w jednym z poprzednich postów, zaktualizowane 2 kwietnia 2016. Jak widać, po aktualizacji mamy trochę przetasowań, np. JavaScript pod względem ilości kodu wyprzedził C#. Pod koniec maja pobiorę dane jeszcze raz - wiele może się jeszcze zmienić.

Języki programowania

W poście o statystykach aktywności na GitHubie w pierwszym tygodniu Daj się poznać wspomniałem o 42 językach programowania, w jakich powstają projekty konkursowe. Pora poznać więcej szczegów na ten temat!

gulp + browserify + Browsersync, czyli prosty szkielet aplikacji D3.js

Aby zbudować stronę projektu dsp skonfigurowałem niewielkie środowisko do pracy z D3.js. Ze względu na typ projektu spodziewam się dużo prototypowania i pisania kodu “interaktywnie”, na zasadzie:

Pierwszy tydzień na blogach

Dzisiaj będzie prawdziwa DSP-Incepcja, czyli blogi konkursowe w liczbach. Pokażę dwa proste lecz myślę, ciekawe rozkłady, które powstały na bazie danych zebranych z RSS. Poprzednim razem były commity na Githubie, teraz czas sprawdzić ile mogliśmy przeczytać o projektach. Na ilu blogach pojawiły się już posty? Jak dużo postów powstało na blogach? Poniższy wykres obejmuje pierwszy tydzień konkursu, tj. od wtorku do niedzieli:

Pierwszy tydzień na GitHubie

Pierwszy tydzień “Daj się poznać” dobiegł końca. Co prawda zaczął się we wtorek, ale uznałem, że lepiej ten tydzień “skrócić” o jeden dzień i zebrać statystyki już teraz, żeby później móc operować na pełnych tygodniach, od poniedziałku do niedzieli. Tak więc mamy 6 dni konkursu za nami. Co działo się w kodzie projektów przez ten czas? Na początek kilka liczb:

  • 04 Mar 2016

Kobiety dają się poznać

“Tego się można było spodziewać”, powiedziała moja dziewczyna, gdy pokazałem jej tę grafikę:

  • 02 Mar 2016

Przegląd technologii projektów Daj się poznać

Lista uczestników Daj się poznać jest imponująca. Po cichu optymistycznie założyłem max 150 co i tak by było dużą liczbą (i dało przyzwoity zbiór danych do analizy). Tymczasem mamy 222 osoby! Nic tylko się cieszyć z takiej inicjatywy i życzyć wszystkim wytrwałości i powodzenia.

dsp-meta

Zgłosiłem się do DSP. Jest konkret stołek do wygrania, myślę, w sumie czemu nie. I tak miałem założyć bloga. Pomysł na projekt zrodził się dopiero wczoraj, a decyzja o wzieciu udziału dzisiaj, więc wszystko jest jeszcze na gorąco i w powijakach.

Pomysł

Projekt będzie polegał na wizualizacji różnorakich statystyk dotyczących samego “Daj się poznać” i jego uczestników. Taki meta projekt:) Będę starał się eksperymentować z różnymi publicznymi źródłami danych i wyciągać z nich co w trawie piszczy, czyli:

  • technologie, narzędzia i biblioteki użyte w projektach
  • ruch na Twitterze, Facebooku lub Linkedin związany z samym konkursem i uczestnikami
  • projekty na Githubie i metryki jakie można uzyskać z Github API
  • ruch na blogach
  • wszystko, co przyjdzie mi do głowy w czasie trwania konkursu, jak i po nim, a co będzie dotyczyć DSP.

W czasie trwania konkursu będę wrzucał swoje znaleziska na Githuba i opisywał co i jak tutaj na blogu.

Skąd motywacja na taki projekt? Po pierwsze, DSP to świetna inicjatywa i w ogóle szacun dla Maćka. Ciekawi mnie jak konkurs będzie przebiegał, ale też co będzie się dalej działo z projektami i blogami już później. Po drugie, mój projekt jest z pogranicza web mining, wizualizacji i statystyki. Będzie to więc dobra okazja na rozwijanie tematu, który mnie interesuje, a jednocześnie coś zupełnie innego niż to, czym zajmuję się na co dzień jako developer ASP.NET. Po trzecie mam cholernie niewygodne krzesło w pracy.

Technologie

Podstawowymi narzędziami będą R oraz d3.js. Takie combo powinno wystarczyć w większości przypadków, nie będę się jednak do niego ograniczał, jeśli zajdzie potrzeba użycia API bądź biblioteki napisanej w Javie, C# czy Pythonie.

Więcej info wkrótce!